/Files/images/bbloteka/catbook.jpg

2023 рік

/Files/images/Politik.jpg 125 років від дня народження В.М.Сосюри (1898-1965), українського поета.
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води,
В годину щасливу, і в радостіі мить,
Любіть у годину негоди.
Володимир Сосюра

/Files/images/Стус.jpg 85 років з дня народження Василя Семеновича Стуса (1938-1985), українського поета "шістдесятника" і перекладача.
"Ідеал є один - ідеал добра і справедливості, чесності і любові. Іншого, мабуть, не має. Ще додам - ідеал краси".
Василь Стус
«Я боровся за демократію – це оцінили як спробу звести наклеп на радянський лад. Моя любов до рідного народу, занепокоєння кризовим станом української культури кваліфікувалися як націоналізм».
У 1980 році Василь Стус був засуджений до 10 років позбавлення волі та 5 років заслання. У 1985 році помер у тюремному карцері, де оголосив голодування. У 2005 році посмертно надане звання «Герой України».
«Сонця клопочуться в озерах,
Спадають гуси до води,
В далеких пожиттєвих ерах
Мої розтанули сліди».
Василь Стус

/Files/images/Кіт_у_чоботях_з_франшизи_Шрек.png 395 років від дня народження французького поета і письменника-казкаря Шарля Перро (1628-1703). Казки "Кіт у чоботях", "Спляча красуня" та ін.

/Files/images/CoolClips_vc112350.png "Той, хто не любить своєї країни, нічого любити не може".
Лорд Байрон
235 років від дня народження видатного англійського поета Джорджа Гордона Байрона (1788-1824). Поеми "Чайльд - Гарольд" , "Дон Жуан", та ін. твори.

105 років від дня народження Любові Василівни Забашти (1918-1990), української поетеси.

/Files/images/Жуль Верн.jpg 195 років від дня народження Жюля Верна (1828-1905), французького письменника-фантаста. Найбільш відома трилогія: "Діти капітана Гранта", "Таємничий острів", "80 тисяч льє під водою", якою захоплювалося не одне покоління молоді.

115 років від дня народження Олекси Федоровича Влизька (1908-1934), українського поета.

115 років відня народження Марії Аркадіївни Пригари (1908-1983), української письменниці.

/Files/images/Монтень.jpg "Батіг людини - це вдаване знання"
"Є люди, що виліковуються від одного вигляду ліків".
Міщель де Монтень
490 років від дня нгародження Мішеля де Монтеня (1533 1592), французького філософа і письменника. Основні праці - "Подорожні записи" та "Досліди". Творам письменника притаманні глибокий зміст, лаконізм та афорістичність.

125 років від дня народження Василя Петровича Бобинського (1898 - 1938), українського поета

/Files/images/bbloteka/70428543.jpg 185 років від дня народження Раффаелло Джованьйолі (1838-1915), італійського письменника. Постать керманича повсталих рабів Спартака (історичний роман "Спартак") вабила і вабить читачів в усьому світі своєю шляхетністю, мужністю, нестримним бажанням свободи і знищення рабства.

/Files/images/images.png "Хто за Вітчизну не хоче вмирати, той потім з нею мусить погибати",
Касіян Сакович
445 років від дня народження Касіяна Саковича (1578-1647), українського церковного діяча, письменника-полеміста.

/Files/images/Олдрідж.jpg 105 років від дня народження англійського письменника Джеймса Олдріджа (1918). Оповідання та фільм "Останній дюйм" про недитячу мужність та волю підлітка, що рятує скаліченогно акулою батька.

/Files/images/Василь_Барка.jpg 115 років від дня народження Василя Барки (справж.- Василь Костянтинович Очерет) (1908-2003), українського письменника, поета і літературознавця у США.
Творчість Василя Барки – це віддзеркалення його глибокої християнської релігійності та етики, це мова його серця.
«Жовтий князь» – це твір про голодомор на Україні у 1932-1933 роках.

/Files/yanush-korchak 1.jpg 145 років від дня народження Януша Корчака (справж.- Генрік Гольдшміт) (1878-1942), польського педагога, письменника, лікаря. Небагато на землі людей, ім'я яких стало символом, а життя – легендою. 5 серпня 1942 року гітлерівці направили 200 дітей-сиріт з інтернату, яким понад двадцять п'ять років керував Януш Корчак, до газових камер табору смерті в Треблінці. Провина дітей була лише в тому, що вони народилися євреями. Коли фашисти запропонували Корчаку, який йшов на чолі дитячої колони, залишитись, він спитав: «А діти?» - «Діти поїдуть», і він мовчки зайшов до вагона поїзда смерті разом з дітьми.
Найбільшу популярність у дітей і дорослих усього світу набули його повісті-казки «Король Мацюсь Перший» і «Король Мацюсь на безлюдному острові». Багатьма мовами видані і наукові праці «Як любити дітей», «Жартівлива педагогіка» та ін..

135 років від дня народження Костя Буревія (1888-1934), українського письменника, лубліциста.

175 років від дня народження Опанаса Івановича Михалевича (1848-1925), українського письменника, перекладача, лікаря.

/Files/images/d0bad0b0d184d0bad0b011.jpg
"Доки йдеш угору, сходинки не закінчуються".
Франц Кафка
140 років від дня народження Франца Кафки (1883- 1924), всесвітньо відомого австрійського письменника.
«Прокинувшись якось вранці, Грегор Замза побачив, що він перетворився на страхітливу комаху». Так починається одне з найсильніших оповідань письменника «Перетворення».Це не фантастика і не байка жахів, а моторошна реальність темної сторони людської свідомості, бо перетворився не тільки Замза, але і його рідні. Жах і огида, яку відчули батько, мати і сестра Грегора, швидко перетворюються на ненависть і бажання смерті сину та брату, і комаха-людина вкорочує собі вік.

155 років від дня народження Людмили Михайлівни Старицької-Черняхівської (1868-1941), української письменниці, літературного критика, громадської діячки.

/Files/images/Кампанелла.jpg 455 років з дня народження Томмазо Кампанелли (1568-1639), італійського філософа, письменника, поета, політичного діяча.
/Files/images/Запорожці.jpgКозаки Запорізької Січі Найбільш цікавий та значущий твір письменника – це «Місто Сонця», який відносять до жанру «утопії» – того, чого не було і бути не може. Однак деякі дослідники вважають, що прототип «Міста Сонця» – це Запорізька Січ. Навряд чи Кампанелла бував у Січі, тим більш, що писав книги у в'язниці, куди його запроторила інквізіція. Однак, якщо уважно проччтати книгу та ознайомитися із соціальним устроєм Запорізької .Січі, правилами, побутом, звичками та уподобаннями козаків, дійсно, можно віднайти багато спільного.

/Files/images/Сухомлинський.jpg 105 років від дня народження Василя Олександровича , Сухомлинського (1918-1970), видатного українськлого педагога і письменника.Він написав близько 1500 казок та оповідань для дітей, а його твори видані 53 мовами світу.

«Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе».
«Знання без виховання – меч в руках божевільного».
Василь Сухомлинський.

/Files/images/Ремарк.jpg

125 років з дня народження Еріха Марії Ремарка (1898 – 1970), всесвітньо відомого німецького письменника. У 18-літньму віці він потрапив на Першу світову війну, провоював три роки і тому знає про війну не з чуток. Головний його роман на цю тему – «На західному фронті без змін».

Нацисти, коли прийшли до влади у Німеччині, спалили його книжки, бо країні, яка збирається воювати, потрібна не жахлива. просякнута кров’ю і пороховим димом правда війни, а примітивно романтичні і псевдо героїчні побрехеньки про одне з найбільших явищ, яке жахало, жахає і буде жахати людство, доки не зникне з історії землі.

Дуже популярні і інші романи письменника: «Три товариші», «Тріумфальна арка». Чорний обеліск», «Життя у борг» ті ін..

/Files/images/Марко Вовчок.jpg

190 років віл дня народження Марка Вовчка (справж. Марія Олександрівна Вілінська) (1834-1907), української письменниці. Вона була першою на Україні, хто писала спеціально для дітей. «Казки о дев’яти братах і десятій сестриці Галі», «Невільниця», «Ведмідь» – ці твори не втратили свого художнього і виховного значення і досі. В дитяче читання увійшли і багато творів, написаних для дорослих, повість «Кармелюк», приміром.

/Files/images/Бруно.png

«Чим більш прекрасним та сліпучим буде сонце само по собі, тим більше ненависним і особливо неприємним буде воно для очей нічних сів».
Джордано Бруно

475 років від дня народження Джордано Бруно (1548-1600), італійського вченого та поета, який став уособленням сили та незламності духа та невідступності від своїх переконань навіть перед лицем смерті та катувань. Інквізіція схопила його і найменше, в чому його звинувачували, – у підтримці геліоцентричної теорії Коперника, суть якої – це обертання землі навкруги сонця. Церква вважала навпаки, а незгодних з її трактуванням жахливо катували, гноїли у підземних в’язницях і частіш за все спалювали на вогнищах інквізиції.

Бруно протримали у в’язниці вісім років, домагаючись його відречення від своїх поглядів, але марно, і тоді йому призначили аутодафе – привселюдне спалювання на майдані Риму. На страту його вели з губами, стягнутими металевими скобами, аби він нічого не сказав народу. Але за нього сказали століття: у1889 році на місці страти Джордано Бруно встановили пам’ятник, кати ж його канули у небуть, не залишивши в людських серцях анімалесенької доброї згадки.

«Краще гідна та героїчна смерть, ніж недостойний та підлий тріумф»
Джордано Бруно.

/Files/images/Нечуй-Левицький.png

«Мова народу є тілом нації, національний психологічний характер — то її душа».
І.С.Нечуй-Левицький

185 років від дня народження Івана Семеновича Нечуя-Левицького (1838-1918), українського письменника, автора великої кількості оповідань.повістей, п’єс, історичних романів.
Найбільш відомі повісті «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», «Бурлачка».

/Files/images/Омар Хайям.jpg

Життя прожити мудро – чимало треба знати.
Ти дві поради, друг, запам’ятай спочатку:
Ти краще голодуй, ніж, що потрапить, їж,
І краще будь один, аніж із ким попало.
Омар Хайям

975 років від дня народження Омара Хайяма (бл. 1048- бл.1123), перського та таджикського поета, філософа, вченого. Його блискучі за художньою формою та сповнені глибиною думки чотирирядкові вірші (рубаї) уже століття ваблять та тішать людей різного віку, професій та релігійних переконань

/Files/images/Кв.-Основ\'яненко.jpg

245 років від дня народження Григорія Федоровича Квітки-Основ’яненка (1778-1843), українського письменника. Він народився в селі Основа (зараз адмінрайон м.Харкова), і все життя та діяльність письменника були повя’зані із цим містом. Повісті «Маруся», «Козир-дівка», «Сердешна Оксана» і досі цікавлять читачів. Серед п’єс найбільш відома «Шельменко-денщик», яка донедавна була в репертуарі багатьох театрів.

/Files/images/Лорка.jpg

125 років від дня народження Федеріко Гарсіа Лорки (1898-1936), всесвітньо відомого іспанського поета. Молодшему читачеві можна порекомендувати романтичну казку «Лихі чари метелика».
Захоплений франкістським заколотом в Гранаді у 1936 році, був розстріляний фашистами генерала Франко.

«У світі зітнулися вже не людські, а вулканічні сили. Переді мною кладуть на ваги наслідок боротьби: ось твоє страждання і твої жертви, а ось – справедливість для всіх – і я з усією силою кладу кулак на цю другу чашу вагів».
Федеріко Гарсіа Лорка

/Files/images/Смотрицький.jpg

445 років від дня народження Мелетія Смотрицького (бл.1578 – 1633), українського церковного і культурного діяча, письменника-полеміста. Він був автором першої на Україні «Слов’янської граматики».
«Хіба коли правда оголошувала себе фальшем і брехнею? Швидше справді вогонь із водою і темрява із світлом аніж ті дві протилежні речі поєднатися можуть".
Мелетій Смотрицький

/Files/images/Міцкевич.jpg

«Ні, краще з бурей грізной спорить,
І мить останню боротьбі віддати,
Ніж з мілини дивитись в море
І рани з жалем рахувати».
Адам Міцкевич

225 років від дня народження Адама Бернарда Міцкевича (1798 – 1855), польського поета, діяча національно-визвольного руху. Найбільш велика поема-шедевр – «Пан Тадеуш». Вражають красотою та досконалістю сонети та балади поета.

/Files/images/Кащенко.jpgСпівець Запорізької Січі

165 років від дня народження Андріана Феофановича Кащенка (1858-1921), українського письменника, автора повістей «З Дніпра на Дунай», «Зруйноване гніздо» про трагічну долю запорізьких козаків після ліквідації Січі. Його перу належать історико-краєзнавчі нариси та оповідання з літературними портретами національних героїв України – Гетьманів І.Сулеми, Петра Сагайдачного, Самійли Кішки, Костя Гордієнко-Головко та ін.


/Files/images/Стендаль.jpg"Краса - це обіцянка щастя" "До добра звикайте швидше, ніж до зла". Стендаль 240 років від дня народження всесвітньо відомого французького письменника Стендаля (спр. Анрі Марі Бейль) (1783 – 1842). Романи «Червоне та чорне», «Люсьєн Лєвєн» та «Пармська обитель» перекладені багатьма мовами світу.

2024 рік

/Files/images/Шевченко.jpg 210 років з дня народження Тараса Григоровича Шевченко (1814 – 1861),найвидатнішого українського поета та письменника. Автор славнозвісного «Кобзаря» був також і дуже талановитим художником.

/Files/images/Церква всіх святих у Києво-Печерській Лаврі.jpgЦерква всіх святих у Києво-Печерській Лаврі. Картина Т.Г.Шевченко.

/Files/images/По.jpg 215 років від дня народження Едгара По (1809 – 1849), американського письменника, сюжети оповідань якого жахітливі, але і дуже реальні завдяки таланту письменника. «Колодязь та маятник», «Бочонок амонтільядо», «Падіння дому Ашерів», «Рушіння в Мальстрем» та ін.. Оповідання «Золотий жук» вважається одним з перших на терені детективної літератури. Поезія По («Ворон», «Дзвони» та ін.) поповнює скарбницю світової культури.

/Files/images/Олена Пчілка.jpg"Діти - се наш дорогий скарб, се - молода Україна". Олена Пчілка 175 років від дня народження української письменниці Олени Пчілки (Спр. Ольга Петрівна Косач (1849 – 1930). Серед кращих творів – «Товаришки», «Світло добра і любові», «Солов’їний спів», «За правдою».

/Files/images/Шекспір.jpg"Люби усіх /Довіряй деяким/ Але нікому не роби зла". Шекспір 460 років від дня народження Вільяма Шекспіра (1564 - 1616), англійського драматурга та поета, автора невмирущих п'єс "Ромео та Джульєтта", "Гамлет", "Король Лір" і багатьох інших та досконалих за змістом і формою сонетів.

/Files/images/Роксолана.jpgРоксолана - імператриця турків. 100 років від дня народження відомого та «читабельного» українського письменника Павла Архиповича Загребельного (1924 – 2009). За життя написав понад 30 романів. Це і «Роксолана», і «Диво», і «Я Богдан» та ін. У 2004 році отримав звання «Герой України».

/Files/images/Бальзак.jpg"Ніколи не надавай послуг, якщо про них не просять". "Там, де усі горбаті, стрункість стає каліцтвом". Оноре де Бальзак 225 років з дня народження класика французької та світової літератури – Оноре де Бальзака (1799 – 1850). Твори письменника об'єднані загальною назвою «Людська комедія» і кожен з 18 романів, які до неї входять, вартий того, щоби його прочитати. Назвемо кілька: «Гобсек», «Отець Горіо», «Втрачені ілюзії», «Шуани», «Євгенія Гранде» «Шагренева шкіра».

/Files/images/Панас Мирний.png"Немає єдності - чорт ма і волі". "Поки не знайдеш добра у світі, то й лихо добром стає". Панас Мирний 175 років від дня народження Панаса Мирного (спр. Рудченко Панас Якович) (1849-1920), українського письменника. Найбільш значущий роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» вивчався і в школі. У доробку письменника ще й роман «Повія», повість «Лихо давнє і сьогочасне» та ін.. твори.

/Files/images/Джером К. Джером.jpg"Більшість з нас схожі на того півня, який вважав, що сонце сходить кожного ранку лише для того, щоб послухати його спів". Джером К. Джером 165 років від дня народження англійського письменника-гумориста Джерома Клапки Джерома (1859 – 1927). Найбільш популярна комічна повість «Троє в одному човні (не рахуючи собаки)». Один з епізодів книги надихнув датського художника-карікатуриста Херлуфа Бідструпа на створення кумедної композиції «Картина».

/Files/images/Бідструп.jpg

/Files/images/Котляревський.jpg 255 років від дня народження класика української літератури Івана Петровича Котляревського (1769 - 1838).
Головний свій твір – поему «Енеїда» Котляревський писав на протязі 26 років. Разом з українською оперою «Наталка Полтавка» ці твори входили до шкільної програми української літератури у школах.
Тарас Шевченко так сказав про поета у вірші «На вічну пам'ять Котляревському»:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть.

/Files/images/Гете порьрет.jpg 275 років від дня народження Йоганна Вольфганга Гете (1749 – 1832), геніального німецького поета та мислителя. Вершина творчості Гете – трагедія в віршах «Фауст», над якою поет працював 60 років. Багато віршів поета покладені на музику.Слова Фауста «І вартий той лише життя й свободи, хто кожний день стає за них на бій» можуть бути епіграфом до життя Гете./Files/images/Гете.jpg

/Files/images/Васильченко.jpg !45 років від дня народження відомого українського письменника Степана Васильовича Васильченка (1879 – 1932). Йоно оповідання про дітей цікаві не тільки дітям, але й дорослим./Files/images/В бур янах.jpg«В бур'янах». Повість про дитинство Т.Г.Шевченка.

/Files/images/Купер.jpg«Щасливі вважають час хвилинами, тоді як для нещасних воно триває місяцями». Джеймс Фенімор Купер 235 років від дня народження американського письменника Джеймса Фенімора Купера (1789 – 1851) , який подарував світові одні з найкращих зразків пригодницької літератури. Герої його романів мужні та шляхетні люди – це мисливець Натті Бумпо та його індіанський друг Чінгачгук Великий Змій. Той, хто прочитав в юні роки романи «Звіробій», «Слідопит», «Останній із могікан», «Піонер», «Прерія» до кінця життя буде пам'ятати їх героїв./Files/images/Останній із могікан.jpeg

/Files/images/Вишня.jpg«Взагалі любив я книжки з м'якими палітурками. Їх і рвати легше, і не так боляче б'ються, коли мати побаче». Остап Вишня 135 років від дня народження чи не найкращого українського письменника-гумориста та сатирика Остапа Вишні (спр. Павло Михайлович Губенко) (1889-1956). Твори письменника «Перший диктант», «Як ми учились», «Мисливські усмішки» були включені до шкільної програми з української літератури.

/Files/images/Томас Мур.jpg 245 років від дня народження ірландського поета із світовим ім'ям Томаса Мура (1779-1852). Він, до речі, є автором віршів давньої пісні, що популярна і нині – «Вечірній дзвін».
Вечірній дзвін, вечірній дзвін!
Багато дум наводить він!
Про юні дні в краю ріднім,
Де я любив, де отчій дім.

/Files/images/stepan.pngНехай гнеться лоза, А ти, дубе, кріпись, Ти рости та рости, Не хились, не кривись… («Нехай гнеться лоза…») 190 років від дня народження Степана Васильовича Руданського (1834-1873), українського поета, перекладача. За фахом митець був лікарем і майже все своє коротке життя працював у Криму.

/Files/images/Конан Дойл.jpg"Жоден ланцюг не міцніший за свою слабКу ланку" А.Конан Дойл 165 років від дня народження англійського письменника Артура Конан Дойла (1859-1930). Він написав за життя більше, як 50 книг.

Але невмирущі шедеври так званого детективного жанру літератури – це його оповідання про Шерлока Холмса і доктора Ватсона./Files/images/Пёстрая лента.jpg

/Files/images/Крушельницький.jpg 115 років від дня народження Тараса Антоновича Крушельницького (1909-1934), українського письменника. Писав гумористичні оповідання та літературно-критичні фейлетони. Встиг видати 2 книжечки: «На тихих водах» та «Будуємо галицький пантеон».
В 1934 році був заарештований та разом з братом Іваном звинувачений у підготовці терористичних актів. 17 грудня цього ж року обидва були розстріляні. В 1958 році Крушельницький був реабілітований.

/Files/images/Бернс.jpgКороль свого лакея Призначить генералом, Але не в змозі когось Призначити чесним малим. Роберт Бернс 265 років з дня народження видатного шотландського поета Роберта Бернса (1759 - 1796)

/Files/images/Куліш.jpg"Не може древо ледаче давати доброго плоду". П.Куліш 205 років від дня народження Пантелеймона Олександровича Куліша (1819 – 1897), українського письменника, поета, перекладача, фольклориста. Перекладав Шекспіра, Байрона, інших європейських класиків. Перу митця належать історичній роман «Чорна рада», романтичне оповідання «Орися», збірки поезій.

Кiлькiсть переглядiв: 5665

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.