Повернутися до звичайного режиму

/Files/images/bbloteka/catbook.jpg

2023 рік

/Files/images/Politik.jpg 125 років від дня народження В.М.Сосюри (1898-1965), українського поета.
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води,
В годину щасливу, і в радостіі мить,
Любіть у годину негоди.

Володимир Сосюра

/Files/images/Стус.jpg 85 років з дня народження Василя Семеновича Стуса (1938-1985), українського поета "шістдесятника" і перекладача.
"Ідеал є один - ідеал добра і справедливості, чесності і любові. Іншого, мабуть, не має. Ще додам - ідеал краси".
Василь Стус
«Я боровся за демократію – це оцінили як спробу звести наклеп на радянський лад. Моя любов до рідного народу, занепокоєння кризовим станом української культури кваліфікувалися як націоналізм».
У 1980 році Василь Стус був засуджений до 10 років позбавлення волі та 5 років заслання. У 1985 році помер у тюремному карцері, де оголосив голодування. У 2005 році посмертно надане звання «Герой України».
«Сонця клопочуться в озерах,
Спадають гуси до води,
В далеких пожиттєвих ерах
Мої розтанули сліди».

Василь Стус

/Files/images/Кіт_у_чоботях_з_франшизи_Шрек.png 395 років від дня народження французького поета і письменника-казкаря Шарля Перро (1628-1703). Казки "Кіт у чоботях", "Спляча красуня" та ін.

/Files/images/CoolClips_vc112350.png "Той, хто не любить своєї країни, нічого любити не може".
Лорд Байрон
235 років від дня народження видатного англійського поета Джорджа Гордона Байрона (1788-1824). Поеми "Чайльд - Гарольд" , "Дон Жуан", та ін. твори.

105 років від дня народження Любові Василівни Забашти (1918-1990), української поетеси.

/Files/images/Жуль Верн.jpg 195 років від дня народження Жюля Верна (1828-1905), французького письменника-фантаста. Найбільш відома трилогія: "Діти капітана Гранта", "Таємничий острів", "80 тисяч льє під водою", якою захоплювалося не одне покоління молоді.

115 років від дня народження Олекси Федоровича Влизька (1908-1934), українського поета.

115 років відня народження Марії Аркадіївни Пригари (1908-1983), української письменниці.

/Files/images/Монтень.jpg "Батіг людини - це вдаване знання"
"Є люди, що виліковуються від одного вигляду ліків".

Міщель де Монтень
490 років від дня нгародження Мішеля де Монтеня (1533 1592), французького філософа і письменника. Основні праці - "Подорожні записи" та "Досліди". Творам письменника притаманні глибокий зміст, лаконізм та афорістичність.

125 років від дня народження Василя Петровича Бобинського (1898 - 1938), українського поета

/Files/images/bbloteka/70428543.jpg 185 років від дня народження Раффаелло Джованьйолі (1838-1915), італійського письменника. Постать керманича повсталих рабів Спартака (історичний роман "Спартак") вабила і вабить читачів в усьому світі своєю шляхетністю, мужністю, нестримним бажанням свободи і знищення рабства.

/Files/images/images.png "Хто за Вітчизну не хоче вмирати, той потім з нею мусить погибати",
Касіян Сакович
445 років від дня народження Касіяна Саковича (1578-1647), українського церковного діяча, письменника-полеміста.

/Files/images/Олдрідж.jpg 105 років від дня народження англійського письменника Джеймса Олдріджа (1918). Оповідання та фільм "Останній дюйм" про недитячу мужність та волю підлітка, що рятує скаліченогно акулою батька.

/Files/images/Василь_Барка.jpg 115 років від дня народження Василя Барки (справж.- Василь Костянтинович Очерет) (1908-2003), українського письменника, поета і літературознавця у США.
Творчість Василя Барки – це віддзеркалення його глибокої християнської релігійності та етики, це мова його серця.
«Жовтий князь» – це твір про голодомор на Україні у 1932-1933 роках.

/Files/yanush-korchak 1.jpg 145 років від дня народження Януша Корчака (справж.- Генрік Гольдшміт) (1878-1942), польського педагога, письменника, лікаря. Небагато на землі людей, ім'я яких стало символом, а життя – легендою. 5 серпня 1942 року гітлерівці направили 200 дітей-сиріт з інтернату, яким понад двадцять п'ять років керував Януш Корчак, до газових камер табору смерті в Треблінці. Провина дітей була лише в тому, що вони народилися євреями. Коли фашисти запропонували Корчаку, який йшов на чолі дитячої колони, залишитись, він спитав: «А діти?» - «Діти поїдуть», і він мовчки зайшов до вагона поїзда смерті разом з дітьми.
Найбільшу популярність у дітей і дорослих усього світу набули його повісті-казки «Король Мацюсь Перший» і «Король Мацюсь на безлюдному острові». Багатьма мовами видані і наукові праці «Як любити дітей», «Жартівлива педагогіка» та ін..

135 років від дня народження Костя Буревія (1888-1934), українського письменника, лубліциста.

175 років від дня народження Опанаса Івановича Михалевича (1848-1925), українського письменника, перекладача, лікаря.

/Files/images/d0bad0b0d184d0bad0b011.jpg
"Доки йдеш угору, сходинки не закінчуються".
Франц Кафка
140 років від дня народження Франца Кафки (1883- 1924), всесвітньо відомого австрійського письменника.
«Прокинувшись якось вранці, Грегор Замза побачив, що він перетворився на страхітливу комаху». Так починається одне з найсильніших оповідань письменника «Перетворення».Це не фантастика і не байка жахів, а моторошна реальність темної сторони людської свідомості, бо перетворився не тільки Замза, але і його рідні. Жах і огида, яку відчули батько, мати і сестра Грегора, швидко перетворюються на ненависть і бажання смерті сину та брату, і комаха-людина вкорочує собі вік.

155 років від дня народження Людмили Михайлівни Старицької-Черняхівської (1868-1941), української письменниці, літературного критика, громадської діячки.

/Files/images/Кампанелла.jpg 455 років з дня народження Томмазо Кампанелли (1568-1639), італійського філософа, письменника, поета, політичного діяча.
/Files/images/Запорожці.jpgКозаки Запорізької Січі Найбільш цікавий та значущий твір письменника – це «Місто Сонця», який відносять до жанру «утопії» – того, чого не було і бути не може. Однак деякі дослідники вважають, що прототип «Міста Сонця» – це Запорізька Січ. Навряд чи Кампанелла бував у Січі, тим більш, що писав книги у в'язниці, куди його запроторила інквізіція. Однак, якщо уважно проччтати книгу та ознайомитися із соціальним устроєм Запорізької .Січі, правилами, побутом, звичками та уподобаннями козаків, дійсно, можно віднайти багато спільного.

/Files/images/Сухомлинський.jpg 105 років від дня народження Василя Олександровича , Сухомлинського (1918-1970), видатного українськлого педагога і письменника.Він написав близько 1500 казок та оповідань для дітей, а його твори видані 53 мовами світу.

«Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе».
«Знання без виховання – меч в руках божевільного».

Василь Сухомлинський.

/Files/images/Ремарк.jpg

125 років з дня народження Еріха Марії Ремарка (1898 – 1970), всесвітньо відомого німецького письменника. У 18-літньму віці він потрапив на Першу світову війну, провоював три роки і тому знає про війну не з чуток. Головний його роман на цю тему – «На західному фронті без змін».

Нацисти, коли прийшли до влади у Німеччині, спалили його книжки, бо країні, яка збирається воювати, потрібна не жахлива. просякнута кров’ю і пороховим димом правда війни, а примітивно романтичні і псевдо героїчні побрехеньки про одне з найбільших явищ, яке жахало, жахає і буде жахати людство, доки не зникне з історії землі.

Дуже популярні і інші романи письменника: «Три товариші», «Тріумфальна арка». Чорний обеліск», «Життя у борг» ті ін..

/Files/images/Марко Вовчок.jpg

190 років віл дня народження Марка Вовчка (справж. Марія Олександрівна Вілінська) (1834-1907), української письменниці. Вона була першою на Україні, хто писала спеціально для дітей. «Казки о дев’яти братах і десятій сестриці Галі», «Невільниця», «Ведмідь» – ці твори не втратили свого художнього і виховного значення і досі. В дитяче читання увійшли і багато творів, написаних для дорослих, повість «Кармелюк», приміром.

/Files/images/Бруно.png

«Чим більш прекрасним та сліпучим буде сонце само по собі, тим більше ненависним і особливо неприємним буде воно для очей нічних сів».
Джордано Бруно

475 років від дня народження Джордано Бруно (1548-1600), італійського вченого та поета, який став уособленням сили та незламності духа та невідступності від своїх переконань навіть перед лицем смерті та катувань. Інквізіція схопила його і найменше, в чому його звинувачували, – у підтримці геліоцентричної теорії Коперника, суть якої – це обертання землі навкруги сонця. Церква вважала навпаки, а незгодних з її трактуванням жахливо катували, гноїли у підземних в’язницях і частіш за все спалювали на вогнищах інквізиції.

Бруно протримали у в’язниці вісім років, домагаючись його відречення від своїх поглядів, але марно, і тоді йому призначили аутодафе – привселюдне спалювання на майдані Риму. На страту його вели з губами, стягнутими металевими скобами, аби він нічого не сказав народу. Але за нього сказали століття: у1889 році на місці страти Джордано Бруно встановили пам’ятник, кати ж його канули у небуть, не залишивши в людських серцях анімалесенької доброї згадки.

«Краще гідна та героїчна смерть, ніж недостойний та підлий тріумф»
Джордано Бруно.

/Files/images/Нечуй-Левицький.png

«Мова народу є тілом нації, національний психологічний характер — то її душа».
І.С.Нечуй-Левицький

185 років від дня народження Івана Семеновича Нечуя-Левицького (1838-1918), українського письменника, автора великої кількості оповідань.повістей, п’єс, історичних романів.
Найбільш відомі повісті «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», «Бурлачка».

/Files/images/Омар Хайям.jpg

Життя прожити мудро – чимало треба знати.
Ти дві поради, друг, запам’ятай спочатку:
Ти краще голодуй, ніж, що потрапить, їж,
І краще будь один, аніж із ким попало.

Омар Хайям

975 років від дня народження Омара Хайяма (бл. 1048- бл.1123), перського та таджикського поета, філософа, вченого. Його блискучі за художньою формою та сповнені глибиною думки чотирирядкові вірші (рубаї) уже століття ваблять та тішать людей різного віку, професій та релігійних переконань

/Files/images/Кв.-Основ\'яненко.jpg

245 років від дня народження Григорія Федоровича Квітки-Основ’яненка (1778-1843), українського письменника. Він народився в селі Основа (зараз адмінрайон м.Харкова), і все життя та діяльність письменника були повя’зані із цим містом. Повісті «Маруся», «Козир-дівка», «Сердешна Оксана» і досі цікавлять читачів. Серед п’єс найбільш відома «Шельменко-денщик», яка донедавна була в репертуарі багатьох театрів.

/Files/images/Лорка.jpg

125 років від дня народження Федеріко Гарсіа Лорки (1898-1936), всесвітньо відомого іспанського поета. Молодшему читачеві можна порекомендувати романтичну казку «Лихі чари метелика».
Захоплений франкістським заколотом в Гранаді у 1936 році, був розстріляний фашистами генерала Франко.

«У світі зітнулися вже не людські, а вулканічні сили. Переді мною кладуть на ваги наслідок боротьби: ось твоє страждання і твої жертви, а ось – справедливість для всіх – і я з усією силою кладу кулак на цю другу чашу вагів».
Федеріко Гарсіа Лорка

/Files/images/Смотрицький.jpg

445 років від дня народження Мелетія Смотрицького (бл.1578 – 1633), українського церковного і культурного діяча, письменника-полеміста. Він був автором першої на Україні «Слов’янської граматики».
«Хіба коли правда оголошувала себе фальшем і брехнею? Швидше справді вогонь із водою і темрява із світлом аніж ті дві протилежні речі поєднатися можуть".
Мелетій Смотрицький

/Files/images/Міцкевич.jpg

«Ні, краще з бурей грізной спорить,
І мить останню боротьбі віддати,
Ніж з мілини дивитись в море
І рани з жалем рахувати».

Адам Міцкевич

225 років від дня народження Адама Бернарда Міцкевича (1798 – 1855), польського поета, діяча національно-визвольного руху. Найбільш велика поема-шедевр – «Пан Тадеуш». Вражають красотою та досконалістю сонети та балади поета.

/Files/images/Кащенко.jpgСпівець Запорізької Січі

165 років від дня народження Андріана Феофановича Кащенка (1858-1921), українського письменника, автора повістей «З Дніпра на Дунай», «Зруйноване гніздо» про трагічну долю запорізьких козаків після ліквідації Січі. Його перу належать історико-краєзнавчі нариси та оповідання з літературними портретами національних героїв України – Гетьманів І.Сулеми, Петра Сагайдачного, Самійли Кішки, Костя Гордієнко-Головко та ін.


/Files/images/Стендаль.jpg"Краса - це обіцянка щастя" "До добра звикайте швидше, ніж до зла". Стендаль 240 років від дня народження всесвітньо відомого французького письменника Стендаля (спр. Анрі Марі Бейль) (1783 – 1842). Романи «Червоне та чорне», «Люсьєн Лєвєн» та «Пармська обитель» перекладені багатьма мовами світу.

2024 рік

/Files/images/Шевченко.jpg 210 років з дня народження Тараса Григоровича Шевченко (1814 – 1861),найвидатнішого українського поета та письменника. Автор славнозвісного «Кобзаря» був також і дуже талановитим художником.

/Files/images/Церква всіх святих у Києво-Печерській Лаврі.jpgЦерква всіх святих у Києво-Печерській Лаврі. Картина Т.Г.Шевченко.

/Files/images/По.jpg 215 років від дня народження Едгара По (1809 – 1849), американського письменника, сюжети оповідань якого жахітливі, але і дуже реальні завдяки таланту письменника. «Колодязь та маятник», «Бочонок амонтільядо», «Падіння дому Ашерів», «Рушіння в Мальстрем» та ін.. Оповідання «Золотий жук» вважається одним з перших на терені детективної літератури. Поезія По («Ворон», «Дзвони» та ін.) поповнює скарбницю світової культури.

/Files/images/Олена Пчілка.jpg"Діти - се наш дорогий скарб, се - молода Україна". Олена Пчілка 175 років від дня народження української письменниці Олени Пчілки (Спр. Ольга Петрівна Косач (1849 – 1930). Серед кращих творів – «Товаришки», «Світло добра і любові», «Солов’їний спів», «За правдою».

/Files/images/Шекспір.jpg"Люби усіх /Довіряй деяким/ Але нікому не роби зла". Шекспір 460 років від дня народження Вільяма Шекспіра (1564 - 1616), англійського драматурга та поета, автора невмирущих п'єс "Ромео та Джульєтта", "Гамлет", "Король Лір" і багатьох інших та досконалих за змістом і формою сонетів.

/Files/images/Роксолана.jpgРоксолана - імператриця турків. 100 років від дня народження відомого та «читабельного» українського письменника Павла Архиповича Загребельного (1924 – 2009). За життя написав понад 30 романів. Це і «Роксолана», і «Диво», і «Я Богдан» та ін. У 2004 році отримав звання «Герой України».

/Files/images/Бальзак.jpg"Ніколи не надавай послуг, якщо про них не просять". "Там, де усі горбаті, стрункість стає каліцтвом". Оноре де Бальзак 225 років з дня народження класика французької та світової літератури – Оноре де Бальзака (1799 – 1850). Твори письменника об'єднані загальною назвою «Людська комедія» і кожен з 18 романів, які до неї входять, вартий того, щоби його прочитати. Назвемо кілька: «Гобсек», «Отець Горіо», «Втрачені ілюзії», «Шуани», «Євгенія Гранде» «Шагренева шкіра».

/Files/images/Панас Мирний.png"Немає єдності - чорт ма і волі". "Поки не знайдеш добра у світі, то й лихо добром стає". Панас Мирний 175 років від дня народження Панаса Мирного (спр. Рудченко Панас Якович) (1849-1920), українського письменника. Найбільш значущий роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» вивчався і в школі. У доробку письменника ще й роман «Повія», повість «Лихо давнє і сьогочасне» та ін.. твори.

/Files/images/Джером К. Джером.jpg"Більшість з нас схожі на того півня, який вважав, що сонце сходить кожного ранку лише для того, щоб послухати його спів". Джером К. Джером 165 років від дня народження англійського письменника-гумориста Джерома Клапки Джерома (1859 – 1927). Найбільш популярна комічна повість «Троє в одному човні (не рахуючи собаки)». Один з епізодів книги надихнув датського художника-карікатуриста Херлуфа Бідструпа на створення кумедної композиції «Картина».

/Files/images/Бідструп.jpg

/Files/images/Котляревський.jpg 255 років від дня народження класика української літератури Івана Петровича Котляревського (1769 - 1838).
Головний свій твір – поему «Енеїда» Котляревський писав на протязі 26 років. Разом з українською оперою «Наталка Полтавка» ці твори входили до шкільної програми української літератури у школах.
Тарас Шевченко так сказав про поета у вірші «На вічну пам'ять Котляревському»:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть.

/Files/images/Гете порьрет.jpg 275 років від дня народження Йоганна Вольфганга Гете (1749 – 1832), геніального німецького поета та мислителя. Вершина творчості Гете – трагедія в віршах «Фауст», над якою поет працював 60 років. Багато віршів поета покладені на музику.Слова Фауста «І вартий той лише життя й свободи, хто кожний день стає за них на бій» можуть бути епіграфом до життя Гете./Files/images/Гете.jpg

/Files/images/Васильченко.jpg !45 років від дня народження відомого українського письменника Степана Васильовича Васильченка (1879 – 1932). Йоно оповідання про дітей цікаві не тільки дітям, але й дорослим./Files/images/В бур янах.jpg«В бур'янах». Повість про дитинство Т.Г.Шевченка.

/Files/images/Купер.jpg«Щасливі вважають час хвилинами, тоді як для нещасних воно триває місяцями». Джеймс Фенімор Купер 235 років від дня народження американського письменника Джеймса Фенімора Купера (1789 – 1851) , який подарував світові одні з найкращих зразків пригодницької літератури. Герої його романів мужні та шляхетні люди – це мисливець Натті Бумпо та його індіанський друг Чінгачгук Великий Змій. Той, хто прочитав в юні роки романи «Звіробій», «Слідопит», «Останній із могікан», «Піонер», «Прерія» до кінця життя буде пам'ятати їх героїв./Files/images/Останній із могікан.jpeg

/Files/images/Вишня.jpg«Взагалі любив я книжки з м'якими палітурками. Їх і рвати легше, і не так боляче б'ються, коли мати побаче». Остап Вишня 135 років від дня народження чи не найкращого українського письменника-гумориста та сатирика Остапа Вишні (спр. Павло Михайлович Губенко) (1889-1956). Твори письменника «Перший диктант», «Як ми учились», «Мисливські усмішки» були включені до шкільної програми з української літератури.

/Files/images/Томас Мур.jpg 245 років від дня народження ірландського поета із світовим ім'ям Томаса Мура (1779-1852). Він, до речі, є автором віршів давньої пісні, що популярна і нині – «Вечірній дзвін».
Вечірній дзвін, вечірній дзвін!
Багато дум наводить він!
Про юні дні в краю ріднім,
Де я любив, де отчій дім.

/Files/images/stepan.pngНехай гнеться лоза, А ти, дубе, кріпись, Ти рости та рости, Не хились, не кривись… («Нехай гнеться лоза…») 190 років від дня народження Степана Васильовича Руданського (1834-1873), українського поета, перекладача. За фахом митець був лікарем і майже все своє коротке життя працював у Криму.

/Files/images/Конан Дойл.jpg"Жоден ланцюг не міцніший за свою слабКу ланку" А.Конан Дойл 165 років від дня народження англійського письменника Артура Конан Дойла (1859-1930). Він написав за життя більше, як 50 книг.

Але невмирущі шедеври так званого детективного жанру літератури – це його оповідання про Шерлока Холмса і доктора Ватсона./Files/images/Пёстрая лента.jpg

/Files/images/Крушельницький.jpg 115 років від дня народження Тараса Антоновича Крушельницького (1909-1934), українського письменника. Писав гумористичні оповідання та літературно-критичні фейлетони. Встиг видати 2 книжечки: «На тихих водах» та «Будуємо галицький пантеон».
В 1934 році був заарештований та разом з братом Іваном звинувачений у підготовці терористичних актів. 17 грудня цього ж року обидва були розстріляні. В 1958 році Крушельницький був реабілітований.

/Files/images/Бернс.jpgКороль свого лакея Призначить генералом, Але не в змозі когось Призначити чесним малим. Роберт Бернс 265 років з дня народження видатного шотландського поета Роберта Бернса (1759 - 1796)

/Files/images/Куліш.jpg"Не може древо ледаче давати доброго плоду". П.Куліш 205 років від дня народження Пантелеймона Олександровича Куліша (1819 – 1897), українського письменника, поета, перекладача, фольклориста. Перекладав Шекспіра, Байрона, інших європейських класиків. Перу митця належать історичній роман «Чорна рада», романтичне оповідання «Орися», збірки поезій.

/Files/images/ernest-hemingway.jpg "Переїжджаючи з одного місця в інше, ви все одно не можете втекти від себе". Е.Хемінгуей 125 років від дня народження Ернеста Міллера Хемінгуея (1899 – 1961), відомого американського письменника, автора романів «Прощавай зброя», «По кому б'є дзвін», «Мати і не мати» та ін. За повість «Старий і море» отримав Нобелівську премію.

/Files/images/Федькович.jpg«Я наш нарід цілим серцем люблю, і душа моя віщує, що його велика доля жде». Юрій Федькович 190 років від дня народження Юрія Адальбертовича Федьковича (спр. Осип-Домінік Гординський де Федькович) (1834 – 1888), українського поета, прозаїка, драматурга, перекладача, фольклориста./Files/images/Федькович-2.jpg

/Files/images/Петрарка.jpgЗа своє життя я переконався, що найбільше і найнепомітніше забирають час розмови з друзями; друзі великі злодії часу… Франческо Петрарка 720 років з дня народження Франческо Петрарки (1304-1374), італійського поета та літописця. Один із засновників гуманізму, його називають «батьком гуманізму».
Найвідоміший твір – «Канцоньєре» або «Книга пісень», що складається з більш як 350 віршів, 317 сонетів з яких присвячені єдиній та недосяжній любові поета – Лаурі. Він побачив ії у церкві, коли йому було 23 роки, а їй – 20, і це була любов з першого погляду і на все життя. Він не міг наблизитись до неї, бо вона була у шлюбі. Лише зрідка він бачив її у церкві або на вулиці і 40 років посвячував їй вірші, навіть і тоді, коли вона померла. Ця безотвітна любов подарувала світові довершені зразки чистої, духовної лірики.

/Files/images/Чупринка.jpgЯк спалахне серце кволе Палом страчених надій, Я прийду до тебе, доле, На страшне криваве поле, На останній смертний бій. Григорій Чупринка 145 років від дня народження Григорія Авраамовича Чупринки (1879-1921), українського поета-романтика. Любителям поезії будуть цікаві збірки його лірики: «Огнецвіт», «Метеор», «Ураган».

/Files/images/Треверс.jpg 125 років з дня народження англійської письменниці австралійського походження Памели Ліндон Треверс (1899- 1996).

Вона прожила довге, яскраве і цікаве життя. Треверс була різносторонньою особистістю. Захоплювалася музикою, танцями, театральним мистецтвом, поезією, журналістикою, містикою. Але прославилася на весь світ як автор серії книг про літаючу няню Мері Поппінс, перша з яких вийшла в 1934 році.
Книга виросла з казки, поспіхом придуманої письменницею, щоб заколисати залишившихся під її опікою сусідських дітлахів. Історія народилася миттєво. Згодом Памела Ліндон Треверс запевняла, що не придумувала героїню. Леді Досконалість просто з'явилася - і автору залишилося тільки зафіксувати це в думках і на папері.
Успіх книги був грандіозним. Тому через рік вийшов наступний роман серії. Письменниця поверталася до своєї героїні і через 10, і через 20 років. Весь цикл налічує не менше 18 книг, популярних у всіх куточках земної кулі.

/Files/images/Глібов.jpg

Хто вішав на скарби замок,
хто не промовивши замовк, —
той вічності уже не зборе.
Евген Гребінка

115 років від дня народження Леоніда Євгеновича Гребінки (1909-1942), українського поета та перекладача. Він онук по братові видатного українського письменника, байкаря, педагога та видавця 19 ст. Євгена Павловича Гребінки.
Збірку поезій Леоніда Гребінки «Радість чорноземна» видало у 1990 році київське видавництво «Дніпро».

/Files/images/Шиллер.jpg 265 років з дня народження Фрідріха Шиллера (1759-1805), німецького драматурга, поета та історика, автора знаменитої драми «Розбійники», баллад «Кубок», «Рукавичка».

Вершиною поетичної творчості поета можна вважати вірш «Ода до радості», що став гімном Євросоюзу.
Радість – всесвіту пружина,
Радість – творчості душа,
Дивна космосу машина
Нею живиться й руша.
Радість квіти розвиває
І розгін дає серцям,
Їх в простори пориває,
Невідомі мудрецям.

/Files/images/Б.І.Антонич.jpg 115 років від дня народження українського поета і мистецтвознавця Богдана-Ігоря Антонича (1909-1937).
Перша збірка поезій Б.-І. Антонича «Привітання життя» вийшла 1931 р., коли авторові було 22 роки. Згодом з’явилися ще дві: «Три перстені» (1934 р.) та «Книга Лева» (1936 р.). Уже після смерті поета побачили світ «Зелена Євангелія» (1938 р.) та незакінчена збірка «Ротації» (1938 р).

/Files/images/Жорж Санд.jpg"Не можна знати все, достатньо розуміти" Жорж Санд. 220 років з дня народження французької письменниці Жорж Санд (1804-1876) /справжнє ім'я - Амандіна Аврора Люсіль Дюпен/.Одна з найпопулярніших авторів Європи за життя. Найбільш відомий роман «Консуело».
„Не кажи нічого дурного про когось, якщо напевне не знаєш цього, а якщо і знаєш, то спитай у себе: чому я це кажу?“
Жорж Санд

/Files/images/Дрофань.png 105 років від дня народження Анатолія Павловича Дрофаня (1919-1988), українського письменника, який є автором багатьох творів для дітей: «Журка із Сонцеграда», «Коли я виросту», «Про Барона, Мавру та Мале Вушко», «Янехо», «Альбіон», а також повістей «Загадка старої дзвіниці», «Біла криниця»./Files/images/Дрофань іллюстр..jpg

/Files/images/Юліуш Словацький.jpg

«Лиш заклинаю— берегти надії,
Нести народу сяєво знання,
А як на смерть іти— хай не жаліє
Із вас ніхто свого ясного дня».

Юліуш Словацький «Мій заповіт».

215 років від дня народження Юліуша Словацького (1809–1849) – польського поета і драматурга, визначного художника слова. Має українське коріння, бо народився в містечку Кременець на Волині (нині Тернопільська область, Україна).
«Співець Поділля» – так назвав Юліуша Словацького Іван Франко. У творчості поета є чимало образів, які художньо представлені у контексті української тематики. Це такі твори, як «Змій», «Мазепа», «Година думки», «Срібний сон Саломеї». Найвідоміші твори Юліуша Словацького: «Гімн» («Богородице! Діво!»), «Мій заповіт», «Ода до свободи», драма «Марія Стюарт», поеми«Шанфарій», «Ангеллі» .

/Files/images/Ільченко.jpg 115 років від дня народження українського письменника Олександра Єлисейовича Ільченка.(1909-1994). Він написав відому повість про Тараса Шевченка«Петербурзька осінь».
Але найвідоміший твір О.Ільченка – химерний роман «Козацькому роду нема переводу, або ж Мамай і Чужа Молодиця», швидко розібраний на цитати:/Files/images/Ільченко ілюстр..jpg

Людині для польоту потрібна сила духу, а не пір'я.
Побазікати можна і з приятелем, а помовчати— лише з вірним другом.
Коли в скрутну хвилину люди не плачуть, а сміються, вони— проти будь-якого ворога дужчі.
Мова— перша зброя в боротьбі: виживе мова, виживе й Вітчизна.

/Files/images/Мацуо Басьо.jpg 380 років від дня народження Мацуо́ Басьо́ (1644—1694)—японського поета періоду Едо. За життя Мацуо Басьо здобув визнання через свої твори у жанрі творчості хайкай но ренґа; нині, після століть досліджень і коментарів, він є визнаним як найвеличніший майстер коротких та чітких хайку.
Басьо почав писати у ранньому віці, а після знайомства з інтелектуальним середовищем Едо(тепер— Токіо) він став добре відомим по всій Японії. Спочатку поет заробляв собі на життя вчителюванням, але згодом відмовився від міського стилю суспільного життя літературних кіл; він надавав перевагу довгим подорожам всією Японією, вирушаючи на схід, захід і в далекі дикі північні місця, де шукав натхнення для творчості. Помер у подорожах, серед своїх учнів.
Наведемо декілька цитат з прозового твору Басьо «Правила поетичного паломництва».
· Не спи двічі в тому ж готелі. Шукай циннівку (рогожу), яку ти ще не зігрівав своїм теплом;
· Не носи на поясі навіть кинджал, не вбивай ніякої живої тварини.
· Бажання плоті риби, птиці та тварин недобре. Потурання обжерливості і прагнення до рідкісних страв веде до надмірних задоволень. Пам'ятай висловлювання: «Їж просту їжу, і ти зможеш все»;
· Не захоплюйся вином. Важко відмовитися на святі, важко зупинитися після того, як випито трохи. Не дозволяй собі ніякої грубості. Оскільки пияцтво огидно, в Китаї використовують неочищене саке. Тримайся подалі від саке, будь обережний!;
· Ти не повинен брати голку або травинку, якщо вона не належить тобі. Гори, струмки, річки, болота— все має своїх господарів. Пам'ятай про це і будь обережний;
· Будь вдячний людині, яка навчила тебе хоча б одному слову. Не намагайся вчити, поки сам не зрозумієш все повністю. Вчити можна тільки після завершення самовдосконалення;
· Не стався зі зневагою до кожного, хто дав тобі притулок хоча б на одну ніч або хоча б раз нагодував. Але не лести людям. Хто чинить так— шахрай в цьому світі.

/Files/images/Грабовський.jpg

160 років від дня народження Павла Арсенійовича Грабовського (1864-1902), українського поета, публіциста, перекладача. За зв'язки з народницьким рухом, зокрема Харківським гуртком «Чорний переділ» у 1882 році був заарештований, виключений із семінарії і подальші 20 років свого короткого життя провів у в'язницях та на засланні, бо не припиняв боротьби із царизмом.
Дитяча тематика приваблювала Грабовського протягом усього життя. Поет готував маленьких читачів до діяльного життя. Окрему групу становлять вірші-звертання “До школи”, “Дітям”. Широке пізнавальне, виховне і естетичне значення для дітей мають вірші поета “Сонечко та дощик”, “Щоглик”, “Соловейко”, “Дніпр”, “Метеличок”.

· Де плачуть, там немає вже краси!

Рідна мова на чужині
Ще милішою стає.

Не смерть страшна, не довгий час неволі, —
Не важко буть героєм проти них;
А страшно жить, запрягшись мимо волі
В ярмо дурниць та клопотів дрібних.

Сміле слово— то наші гармати,
Смілі вчинки— то наші мечі.

Павло Грабовський

/Files/images/Уайльд.jpg"Будь собою, інші ролі зайняті" Оскар Уайльд 170 років від дня народження всесвітньо відомого ірландського поета, письменника, драматурга Оскара Уайльда (1854- 1900).
Юному читачеві стануть до вподоби казки письменника: «Гранатовий будиночок», «Молодий король», «Рибалка та його душа», «Зоряний хлопчик» та ін.
У казці "Щасливий принц" живий принц не вміє плакати. Його Палац безтурботності міститься за високим муром, який відділяє прекрасний сад від міста. І лише після смерті принц пізнає жаль і смуток людей і вчиться співчувати їм — сльози котяться із сапфірових очей його статуї, яка стоїть на високій колоні над містом. Ластівка знімає з неї шматочки позолоти й відносить бідним.
Роман "Портрет Доріана Грея" — один із найцікавіших і найзагадковіших творів Уайльда.
Вислови Уайльда відзначаються неоднозначністю та дотепністю.

  • Немає нічого такого, на що не можна було б сподіватися. Життя і є надія.
  • Я не можу керувати напрямком вітру, але завжди можу так поставити вітрила, щоб досягти своєї мети.
  • Весь світ – театр, але трупа нікуди не годиться.
  • Так легко переконати інших. Так важко переконати себе.
  • Люди завжди руйнують те, що люблять найбільше.
    /Files/images/хлопчик-зірка.jpg"Зоряний хлопчик"

/Files/images/Коцюбинський.jpg 160 років з дня народження класика української літератури Михайла Михайловича Коцюбинського (1864 – 1913). Творам письменника притаманні не тільки літературна довершеність, але й цікавість і напруженість сюжетів. Вивчення повістей «Дорогою ціною», «Тіні забутих предків» передбачалось шкільними програмами з української літератури.

«Хто знає, що робиться там, де людина не може бачити…»
«Людей їдять пранцi, нужда, горiлка, а вони в темнотi жеруть один одного».
«Бо життя безупинно і невблаганно іде на мене, як хвиля на берег. Не тільки власне, а і чуже. А врешті - хіба я знаю, де кінчається власне життя, а чуже починається?»

Михайло Коцюбинський

/Files/images/Уолт Уітмен.jpg«Я лиш крапка, лиш атом в пливучій пустелі світів…» Уолт Уітмен 205 років з дня народження всесвітньо відомого американського поета Уолта Уітмена (Волта Вітмена) (1819 – 1892), якого вважають фундатором американської літератури.
Свою знамениту підбірку віршів «Листя трави» поет перевидавав все життя, весь час доповнюючи ії. Деяке уявлення про творчість поета дадуть читачеві кілька цитат, що ми наводимо нижче.
«Коли людина протягує руку, щоб допомогти іншому, вона торкається до обличчя Божества».
«Завжди тримай своє обличчя до сонця – і тіні будуть падати позаду».
«Любіть землю і сонце, і тварин, зневажайте багатство, давайте милостиню кожному, хто просить, заступайтеся за дурних і божевільних, присвятіть свій дохід і працю іншим…»
«Я думаю, що я міг би повернутись і жити з тваринами, вони такі спокійні й замкнуті, що я стою й дивлюся на них довго й довго.Вони не потіють і не скиглить про свій стан, Вони не лежать без сну в темряві і не плачуть за своїми гріхами, Вони не змушують мене нудити, обговорюючи свій обов'язок перед Богом».

Уолт Уітмен

/Files/images/Григорій Косинка.jpg 125 років з дня народження Григорія Михайловича Косинки /спр. Г.М.Стрілець/ (1899-1934), одного із небагатьох українських прозаїків – майстрів новели, чиє ім`я можна поставити в один ряд із іменами таких майстрів цього жанру, як В.Стефаник, а також М.Коцюбинський.
За життя письменника його твори регулярно видавались (20-і – 30-і роки минулого сторіччя): це перша збірка новел “На золотих богів”, прозові збірки “В житах”, “Політика», “Вибрані оповідання”.
У створеній письменником художній реальності, яка була відображенням недавніх подій в Україні, жахливою правдою постає факт втрати людиною гуманістичних цінностей: вона зважується і здійснює надзвичайно жорстокі вчинки і навіть вбивства. Війна як граничний, крайній стан, переломний момент, пробудила в індивідумі невідомі навіть йому самому архаїчні пласти, – жагу й жадобу до насилля, – звірячий непереборний інстинкт. Найбільш показові у цьому сенсі оповідання “Політика”, “Гармонія”.
У 1934 році Григорія Косинку засудили за звинуваченням у приналежності до організації, яка готувала терористичні акти проти керівників партії та Радянської влади і розстріляли. Письменника було реабілітовано 19 жовтня 1957 року посмертно.
Григорію Косинці
Ми тебе шукаєм по росинці
В Щербанівці, серед тополин,
І виходить мати у косинці
Виглядає, чи не прийде син.
Не приймав ти підлості нітрохи,
Прогримів, немов весняний грім,
І стоїть замучена епоха
Над безсмертним іменем твоїм.

Андрій Малишко

/Files/images/Шолом Алейхем.jpg 165 років з дня народження Шо́лом-Але́йхема — єврейского письменника і драматурга, одного з засновників сучасної художньої літератури на ідіші. (Справжнє ім’я– Рабінович Шолом Нохумович). Писав також на івріті. Покоління дітей із задоволенням читали сумні та веселі історії про хлопчика Мотла (повість «Хлопчик Мотл») та новели про Тев'є-молочара. З оповідання «Ножик» про пригоди маленького грішника починається серія блискучих оповідань для дітей.
Народився письменник у 1859 році на Україні у місті Переяслав на Полтавщині (зараз Переяслав-Хмельницький Київської області).
Шолом-Алейхем в перекладі означає «Мир Вам» або «Доброго дня!».
В 1907–1914 роках жив в Італії та Швейцарії. Причини, які змусили сім’ю залишити Україну – цереволюційні події та єврейські погроми 1905 року. Помер у 1916 році в Нью-Йорку.
Шолом Алейхемнайбільш відомий своїми гумористичними оповіданнями про бідуючих євреїв, які жили в кінці 19 – початку 20 століть.Творчий доробок письменника: 5 романів, безліч п’єс, і близько 300 новел.
«Як серце переповнене,— то й з очей тече».
«Краще золотник щастя, ніж фунт золота».
«Як моя мама каже: Глухий чув, як німий розповідав, що сліпий бачив, як кульгавий побіг».
«Кожна істота – від людини до корови – має свій хліб заробляти, даром нічого не дається».
«Хворий – одужає, п’яний – протверезіє, чорноволосий – посивіє, але дурень залишиться дурнем».
«Краще двічі запитати, ніж один раз наплутати».
«Ніякої відповіді – також відповідь».
«Розум і каяття – обидві ці речі завжди приходять занадто пізно».

Шолом Алейхем

/Files/images/Марко_Черемшина.jpg 150 років з дня народження Марко Черемшини (справжнє ім'я: Іван Семанюк) /1874-1927/, українського письменника і громадського діяча, адвоката, доктора права.

У збірці „Карби” Марко Черемшина змалював поневолену цісарською Австрією сплюндровану і вбогу Західну Україну. До збірки увійшли такі відомі оповідання,як «Сльоза», «Злодія зловили», «Чічка», «Грушка» та ін.
Влітку 1919 р. західноукраїнські землі і Волинь опинились під протекторатом Польщі. Посилився соціальний і національний гніт. Марко Черемшина і далі лишається „мужицьким адвокатом” у Снятині, разом зі Стефаником допомагає бідному українському люду. В цей час починає писати твори про долю бідноти в умовах нової окупації краю, про грабунок, розбій, що чинились на його батьківщині. Ці твори склали збірник „Верховина”, яка була видана в 1929 р., уже після смерті автора.
«Карпати дихають озоном
Чарівна аура для всіх.
В серцях Делятин тихим дзвоном
Минуле в пам’яті зберіг»

Марко Черемшина /Files/images/markocover.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 5684

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.