_______________________________________________________________

Що таке терпіння? Терпіння визначається як спокійне перенесення болю, біди, скорботи, нещастя у власному житті. Але, якщо розглядати терпіння щодо виховання дітей, це поняття має більш широке визначення. У цьому випадку терпіння - це, більшою мірою, спокійне очікування моменту, коли дитина почне розуміти все, що батьки їй говорять. Хоча в цьому випадку більше підходить застосування толерантного підходу, але толерантність або готовність прихильно визнавати, приймати поведінку, переконання і погляди інших людей, які відрізняються від власних, формується більш складно, ніж терпіння, хоча і є близьким по духу соратником.

Основним критерієм того, що терпіння вже вичерпало всі свої запаси, є прояв гніву. Тобто терпіння - це те, що стримує гнів в ті моменти, коли людина розуміє недоцільність прояви гнівної реакції. Гнів - негативно забарвлений афект, спрямований проти випробовуваної несправедливості, і супроводжується бажанням усунути її, а, у випадку з дітьми, це, найчастіше, емоційна розрядка після тривалого періоду терпіння. До речі, тривалість цього періоду, характеризує силу характеру батька і є прикладом того, яким терпінням буде володіти дитина. Тому що терпіння є придбаним навиком і, в основному, виховується в процесі спостереження.

До 9 років дитина не володіє сформованим розумінням необхідності проявляти терпіння. Тому в моменти, коли дітям доводиться чогось чекати, не маючи певного заняття, вони починають проявляти крайнє нетерпіння, яке супроводжується частими репліками на кшталт «А довго ще?» «А скоро?» «А скільки ще залишилося?». Причому діти можуть повторювати це так часто, що це потихеньку починає переростати у випробування терпіння батьків. Для дітей час тече інакше, діти відчувають час набагато повільніше, ніж дорослі люди і визначається це швидкістю реакцій на зовнішні подразники. Тому і прояв гніву у дитини відбувається не так часто, як у дорослої людини.

Батькам часто доводиться стримувати себе, обмірковувати свої слова і вчинки, контролювати своє життя і життя дитини, обробляти об'ємний потік інформації. Це нелегка праця, яка включає в себе необхідність прояву терпіння, і, тим самим, призводить до неминучої потреби психологічної розрядки. Найчастіше це відбувається за допомогою гніву, хоча можуть бути й інші способи, а деякі з них цілком можуть перерости в згубну звичку.
Гнів знімає накопичене напруження, але не робить абсолютно позитивний вплив, враховуючи, що, гнів змінює почуття жалю, яке створює нову хвилю негативних емоцій.

/Files/images/psiholog/2016_2017/грщжш.jpg

Уникнути накопичення негативу і отримати розрядку сприятливим способом можна лише при позитивному ставленні до власного терпінню і гніву. Тобто не переконувати себе в тому, що існує маса аргументів, що змушують голосувати за терпіння і проти гніву, а погодитися з тим, що це вибір на шкоду собі. Що якщо сприймати частину себе, яка цілком справедливо вважає, що можна відмовитися від терпіння і дати волю гніву, як сформовану особистість, яка живе всередині нас, і якщо ставитися до цієї особистості як до близького друга або родича? Якщо ми стаємо свідком того, що наш близький друг проявляє гнів, ми намагаємося поговорити з ним, вислухати, і часом цього достатньо, щоб він прийшов у норму, але гнівну людину всередині себе, ми частіше намагаємося придушити, ніж вислухати, а пригнічуючи, викликаємо ще більше протиріччя всередині себе. Хоча, мудра дружба з самим собою може цілком вирішити багато проблем, пов'язаних з накопиченням негативу і його проекцією на інших людей.