Усім батькам хочеться, щоб дитина була слухняною, але іноді батьки стикаються з проблемою, коли дитина не хоче робити те, що робити їй необхідно. Батьки настільки звикли до світу дорослих, а, враховуючи те, що вступ до школи асоціюється з першим кроком до дорослого самостійного життя, батьки часто очікують, що все сказане ними починаючому школяреві буде сприйматися так само, як якби все сказане було сказано їм, дорослим батькам.

/Files/images/psiholog/2016_2017/children-banner.jpg

Початкова школа - це тільки перший етап перестроювання сприйняття і мислення дітей, але вони поки ще сприймають слова, які несуть певну інформацію: предмет і дію. Слова, які відповідають тому, що можна побачити або зробити, діти розуміють саме тому, що вони несуть інформацію, яка для них логічна, відчутна і запам'ятовується тими образами, які в них вкладені. Тим більше, їх пам'ять так само дуже сильно відрізняється від пам'яті дорослої людини.

Тому, якщо доросла людина говорить дитині "Не кидай каміння" або "Не можна тягати собаку за хвіст", часто потім нарікає: "Він / вона робить мені на зло". Хоча в голові дитини, спочатку нібито яка усвідомила повчальний момент, звучить саме голос близької людини, яка говорить їй: "камені - кидай", "собака, хвіст - тягай". "Не можна" не має образу предмета чи дії і смислової інформації не несе для дитини, особливо на етапі коли вона пізнає світ в такому великому обсязі, стаючи самостійною і отримуючи водоспади інформації з усіх боків.

Успішне звернення до дитини – це звернення, засноване на тому, що важливо і потрібно робити. Необхідно давати дитині інформацію та право обробити і зрозуміти її. Якщо дорослі хочуть пояснити дитині чого робити не можна, вони обов'язково повинні замінити це тим, що робити можна, тому що заборона залишає порожнечу, логіка дитини ще не може підказати їй, що протилежність сказаному - це те, що можна. Це і є той необхідний досвід, який розвиває мислення дитини і допомагає їй самостійно вирішити, як їй чинити і чому. Тому: "У собаки є хвіст, але є й зуби." "Камінь можна і потрібно акуратно покласти в сторону." Але це тільки перший крок.

Недостатньо сказати дитині, що можна і потрібно робити, і чекати, що дитина це завжди буде неухильно виконувати. Для того, щоб сказане стало правилом або набуло незаперечну переконливість необхідно побудувати лігічний ланцюжок, який дитина запам'ятає і кожен раз буде згадувати. У дітей немає такого багатого життєвого досвіду, який мають дорослі люди, і іноді їх неслухняність пов'язана з обмеженістю їх світосприйняття. Для цього потрібно допомогти дитині самостійно представити і осмислити кожен пункт цього ланцюжка.

Наприклад:
Дорослий (терпляча доросла людина, яка осмислено намагається знайти спільну мову з дитиною): "Необхідно чистити зуби щоранку, коли прокидаєшся."
Дитина (протестуюча дитина, яка не поєднується з даним видом дорослого, як правило, але для прикладу нам потрібен саме такий некерований тип дитячого протесту): "Не хочу, не буду."
Дорослий: "Як ти думаєш, навіщо люди чистять зуби?"
Дитина: "Не знаю, мені це не цікаво."
Дорослий: "Подивися як я чищу свої зуби."
Дитина: "Мені це не потрібно."
Дорослий: "Тільки уяви, що буде, якщо ти взагалі не будеш чистити зуби."
Дитина: "Ну і нехай."
Дорослий: "Ну і нехай."

Якщо дитина увесь час упирається, дорослому краще відступити і почекати більш підходящого моменту для продовження цієї бесіди.

Через деякий час.
Дорослий: "Шкода, що твої зубки не виблискують, коли ти посміхаєшся і я не можу помилуватися ними."
Дитина: "Вони виблискують."
Дорослий: "Ні, мої виблискують, я їх почистив, твої не виблискують, ти їх не чистив."

Коли дитина не робить те, що повинна робити, а робить навпаки, їй необхідно озвучити її вчинок і результат цього вчинку. Не потрібно лякати дитину фразами типу "У тебе випадуть всі зуби, нічим буде жувати." Не потрібно ображатися на дитину або ображати її, відвертатися від неї. Дитина повинна знати, що навіть такою, дорослі приймають і люблять її. Це єдиний шлях заслужити довіру дитини, а значить і її слухняність.

Дитина: "Ну і нехай."
Дорослий: "Тобі вирішувати, але результат ти теж отримуєш сам."
Дитина мовчить.

Коли дитина мовчить у відповідь, вона обмірковує усе те, що ви їй говорити, не треба наполягати, потрібно дати їй час, перш ніж ви знову повернетесь до цієї теми, але робити це потрібно завжди доброзичливо. Дитина отримала необхідну інформації для логічного ланцюжка: дія, чому це дію потрібно виконувати, озвучена протидія дитини і результат цієї протидії. Логічний ланцюжок повинен бути побудован на правдивих фактах і не виглядати страхітливо або принижуючи почуття гідності дитини.

Через час.
Дорослий: "(радісно) Невже ти почистив свої зубки? Ось вони зраділи, напевно. (сумно) Ох, ні, мені просто здалося."

Цією фразою дорослий намагається показати дитині, що він очікує виконання того, що робити потрібно, його засмучує, що це все ще не зроблено, але він не втратив віру в дитину і не відмовився від неї все одно. Рідка дитина в цьому випадку не побіжить робити (а частіше, таємно це зробить, а потім продемонструє з гордістю), те, що від неї очікують.

Якщо ж, навіть при таких зусиллях, дитина продовжує упиратися, значить проблема набагато глибша і добиватися вирішення цієї проблеми потрібно довше. Дорослі запитають, невже весь час доведеться йти таким хитромудрим шляхом. Ні, але до тих пір поки дитина не навчиться довіряти вам і тій інформації, що виходить від вас, настільки, що зможе розуміти вас з першого слова, будуючи логічні ланцюжки необхідності очікуваної поведінки самостійно.

Не забувайте бути доброзичливими до дітей, особливо в ті моменти, коли їм нелегко приймати рішення. І не забувайте перед сном сказати їм, як вони важливі для вас і повторити, нехай навіть в сотий раз, що ви їх любите.